Άλλες Ειδήσεις Τελευταία Αποτελέσματα

21η αγωνιστική Basket League

21η αγωνιστική και η μεγάλη έκπληξη στην Basket League έγινε με το καλημέρα αφού ο Κολοσσός Ρόδου όχι μόνο θα μείνει στην Basket League αλλά θα περάσει και στα play-offs αφού κέρδισε με 79-72 την ΑΕΚ και ατενίζει το μέλλον πια όπως του αξίζει. Μεγάλο παιχνίδι από τον νεοφερμένο (αλλά γνωστό από το προηγούμενο του πέρασμα από το Λαύριο) Glynn Watson ο οποίος ήταν και ο MVP του ματς με 25 πόντους! στην καλύτερη εν Ελλάδι εμφάνιση του. Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει από το πρώτο κι’ όλας  10λεπτο με 19 πόντους διαφορά!, (30-11), και παρά το ότι στa επόμενα δύο δεκάλεπτα ήταν καλύτερη (11-20 και 17-26) και με το Αμερικάνικο ντουέτο των Macon & Langford να είναι πολύ καλοί (22 και 20 πόντοι αντίστοιχα), και παρά το ότι η ΑΕΚ έκανε ένα σούπερ comeback και πήγε το ματς στο 45-50 με ένα καταπληκτικό 0-10, ο Κολοσσός με τον Τούρκο Kanter, αλλά και με τον Θοδωρή Ζάρα (σε 3ο συνεχόμενο πολύ καλό ματς) κάλυψαν τις απουσίες των Spicer & Nikola Dragovic, o Coach Καντζούρης έπαιξε πολύ έξυπνα τις άμυνες στους Langford και Macon, θυσίασε τον πρώτο του σκόρερ τον Dominc Artis ο οποίος στην άμυνα πάνω στον Langford ήταν καταπληκτική και έτσι ο Κολοσσός Ρόδου πήρε την παλληκαρήσια νίκη η οποία μπορεί φέρει την ομάδα του μέχρι και την 7η θέση… Ο Kerem Kanter με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 4 κερδισμένα φάουλ και 3 λάθη σε 37.15’’, αλλά και ο Glynn Watson 25 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 28.42’’ αγωνιστικά λεπτά αλλά και ο Ζάρας με 13 πόντους σε 17 λεπτά ήταν τα πρώτα βιολιά για τον Κολοσσό, ενώ ο Artis, σε λιγότερο από 25 λεπτά σκόραρε 3 πόντους, αλλά μοίρασε 7 ασιστ και είχε και 6 ριμπάουντ. Η ΑΕΚ πέραν των 2 Αμερικάνων γκαρντ της, δεν πήρε ουσιαστική βοήθεια παρά μόνο από τον Kinglsley (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ).  O Κολοσσός (8-13) έκανε την νίκη της σεζόν και μπήκε και στα play-offs, σε μια σεζόν στην οποία η διοίκηση είχε αρχικά άλλους στόχους τελικά η ομάδα θα μπει έστω και στη προτελευταία αγωνιστική στα play-offs. H AEK (14-6) θα παίξει τον υπέρ πάντων αγώνα την ερχόμενη Τετάρτη με τον Προμηθέα με τον νικητή να κλείνει την 3η θέση στην κανονική σεζόν και τον ηττημένο την 4η..

Στο 2ο ματς της ημέρας είχαμε την μεγάλη νίκη του Άρη με πρωταγωνιστή τον Όμηρο Νετζήπογλου, τον 18χρονο ρούκι της ομάδας της Θεσσαλονίκης που υπέγραψε το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο μόλις πριν από μία εβδομάδα. Ο Όμηρος ήταν ο πρώτος σκόρερ και ο MVP του ματς , στη νίκη της ομάδας του με 74-62, σκοράροντας  22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη στα 29 λεπτά που έπαιξε. Ο Άρης δεν είχε στη διάθεση του τον τραυματία Δημήτρη Σταμάτη και τον Αμερικάνο Quenton De Cossey ενώ και οι Μάριοι της ομάδας Chalmers & Little ήταν σε πολύ κακή μέρα σκοράροντας 6 και 2 πόντους αντίστοιχα. Πολύ καλό ματς και από τον Milosevic ο οποίος τέλειωσε με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 24 λεπτά! Από τον τραγικό Ιωνικό του Αγγέλου, οι Jeremy Hollowell & Βασίλης Τολιόπουλος σκόραραν από 17 πόντους (με πάρα πολλές προσπάθειες ο Έλληνας γκαρντ 2/11 τρίποντα) και από εκεί και πέρα το χάος. O Muhaymin 4 πόντους, ο Holyfield 6, ο Pridgett τίποτα, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε 9 με 6 ριμπάουντ και ο Χουγκαζ 7 με 5 ριμπάουντ και 3 λάθη.. Ο Άρης (7-14) κλείνει την σεζόν στην 9η η στη 10η θέση και θα προσπαθήσει να λύσει τα οικονομικά του και όλα τα ban που έχει από την FIBA. O Ιωνικός (7-14) παίζει το τελευταίο του ματς εναντίον του Κολοσσού στις 17 Απριλίου αλλά ότι και να γίνει σε αυτό το ματς πολύ δύσκολα θα προλάβει το τρένο των play-offs, στην ουσία τερματίζει στην 9η θέση…